Frančeska Kirke
Frančeska Kirke (1953)
Viņas māksla būtu saistāma ar 20.gadsimtā proklamēto postmodernisma ideju - diskutēt ar skatītāju caur vecmeistaru darbiem. Ar sev raksturīgu eleganci, vieglu ironiju, izsmalcinātu tehnikas meistarību un mērķtiecīgi virzītu provokāciju Frančeska Kirke vienu oriģinālu pārvērš savā oriģinālā, savieno gadu simtus ar šodienu - pagājušo gadsimtu gleznotas skaistules un varoņi, mākslas un kultūras vēstures fetiši un personāži - tie visi dzīvo viņas gleznās un palīdz māksliniecei atklāt mūsdienām tik raksturīgo kultūras un mākslas izpratni - patērētāju sabiedrības intereses, -Ilze Žeivate.
Pasaule, kuru viņa izveidojusi kā vizuālu uzskatāmību, ir skumju nojautu, krēslainu noslēpumu, fantastisku pārvērtību, izzudušu kaislību un, protams, kā tas mēdz būt vienmēr paradoksāli kopā savienots - arī karnevāliska maiguma un vispiedošanas, klusās nostaļģijas un mīlestības alku pilna, - Ivars Runkovskis.
Frančeska Kirke (1953) absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu (1978) un Latvijas Mākslas akadēmijas prof. Eduarda Kalniņa meistardarbnīcu (1987). Saņēmusi Latvijas mākslinieku savienības apbalvojumus – 2001. gadā "Zelta medaļu" par personālizstādi "Muzejs" Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, kā arī 2002. gada balvu par nozīmīgu kuratores darbu izstādē '' Metropole. Rīga ". Ievērojamākais pēdējā laika sniegums ir personālizstāde “Trauslums/Fragila” Rīgas Biržā (2019).
Frančeskas Kirkes darbi iekļauti publiskās kolekcijās: Latvijas Nacionālā mākslas muzejā un Mākslinieku savienības muzejā (Rīga, Latvija), Ludviga muzejā (Ķelne, Vācija), Valsts Tretjakova galerijā (Maskava, Krievija), Jane Voorhees Zimmerli mākslas muzejā, Rutgers Universitāte (Ņūbrunsvika, Ņūdžersija, ASV).