Jaunumi

30.11.2023 - 06.01.2024 MARKO MÄETAMM "Reiz sen senos laikos. Dzīve kā pasakā"

30.11.2023 - 06.01.2024

Galerija "Māksla XO"

Elizabetes iela 14, Rīga, LV 1010

Zobu feja. 2023, akrila pigmenta druka uz muzeja akrila stikla, 36x52x2 cm

MARKO MÄETAMM

Reiz sen senos laikos. Dzīve kā pasakā


“Reiz dzīvoja sieviete ar piķa melniem matiem un ļoti gaišu ādu. Viņai bija septiņi vergi vīrieši-punduri. Tā kā šie vīrieši bija daudz mazāki par sievieti, viņi ļoti baidījās no viņas. Viņi dzīvoja kopā lielā mājā dziļi mežā, un vīrieši darīja visu, ko lielā, gaišādainā sieviete vēlējās. Jo viņi zināja, kas notiks, ja viņi to nedarītu.” ˗ Marko Mäetamm, 2023.

Pasakas bieži tiek uzskatītas par stāstiem, kas ir mūsu kultūras pamatā un kalpo kā tās saknes. Pasakās rakstītās vairāk vai mazāk slēptās patiesības iedarbojas uz cilvēka instinktiem un sapņiem, aizraujot mūs no bērnības, vedot iztēles lidojumos, raisot brīnuma vai baiļu sajūtu. Tām ir būtiska nozīme mūsu personīgajā attīstībā, palīdzot mums izpētīt mūsu identitāti, vienlaikus palīdzot mums stāties pretī mūsu visdziļākajām bailēm. Pasakas ļauj mums ar smaidu aptvert šķietami neiespējamo un noticēt savām spējām. Pasakas kā mūsu kolektīvā zemapziņa dažreiz ļauj mums izvēlēties dzīvot fantāzijā.
Savā jaunākajā 14 darbu sērijā, kas veidota kā pasaku grāmatas lapas puses, viens no ievērojamākajiem igauņu laikmetīgajiem māksliniekiem, melnā humora meistars Marko Mäetamm piedāvā jaunu skatījumu labi zināmiem stāstiem, pievienojot šīm mūžīgi paliekošajām pasakām jaunu interpretācijas slāni, dokumentējot šobrīd apkārt notiekošo: Sniegbaltīte un septiņi rūķīši; Karlsons, kas dzīvo uz jumta; Trīs sivēntiņi; Zobu feja; Nāriņa un gāzes caurule; Leda un gulbis; Sarkangalvīte; Ansītis un Grietiņa; Dusošā skaistule; Aladins un burvju lampa; Trīs brāļi; Lidojošais paklājs un kaujas raķete; Bembijs un galvaskauss; Ragana.

Marko Mäetamm mākslas prakse ir ļoti autobiogrāfiska – tās centrā ir ģimenes dzīve un sabiedrība. Mākslinieks pēta pelēko zonu starp privāto un publisko. Viņa darbi, par spīti to dažkārt drūmajam saturam, ir humora pilni. Tie ietver stāstus, kas no pirmā acu uzmetiena, šķiet, ļoti personiski un intīmi, bet patiesībā ir par katru no mums, jo pieskaras cilvēces pamatinstinktiem. Bieži tie attēlo kaut ko tik tuvu mūsu pieredzei, ka to neatpazīstam; dažkārt mums ir neērti par to runāt.
Marko Mäetamm dzīvo un strādā Tallinā. Studējis grafiku Igaunijas Mākslas akadēmijā, kur 1993. gadā ieguvis bakalaura grādu un 1995. gadā – maģistra grādu. Kopš 1992. gada aktīvi piedalās mākslas dzīvē, viņš ir demonstrējis savus darbus 70 personālizstādēs un piedalījies vairāk kā 150 grupas izstādēs visā pasaulē. Pārstāvējis Igauniju Venēcijas biennālē 2003. un 2007. gadā.
Marko Mäetamm darbi ir tikuši izstādīti daudzās ievērojamās mākslas galerijās un institūcijās. Mākslinieks ir saņēmis vairākas balvas, tostarp Kristjana Rauda ikgadējo balvu (Igaunija, 2000), Baltijas Asamblejas balvu mākslā (2009) un Igaunijas Kultūrkapitāla fonda balvu (2011). 2008. gadā mākslinieks saņēmis arī Igaunijas Republikas apbalvojumu – Baltās zvaigznes V šķiras ordeni. Marko Mäetamm darbi publiskās kolekcijās  –  KUMU mākslas muzejs (Tallina, Igaunija), Viinistu Mākslas muzejs (Vīnistu, Igaunija), PoCo – Pop-art un Laikmetīgās mākslas muzejs (Tallina, Igaunija), Astonas Universitātes mākslas kolekcija (Birmingema, Lielbritānija), Kolgeitas Universitātes mākslas kolekcija (Hamiltona, Ņujorka, ASV).

Vairāk par izstādi:

https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/kulturas-rondo/izstade-satikusas-madaras-neikenas-saulainas-gleznas-un-marko-me.a185686/

https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/kulturas-rondo/brinumpasakas-stastam-un-lasam-junga-psihoanalizes-skatijuma.a184828/