Jaunumi

20.02. - 22.03.2025 NILS JUMĪTIS "6369 g"

20.02. - 22.03.2025

Galerija "Māksla XO"

Elizabetes iela 14, Rīga, LV 1010

Satori. 2024, čuguns, 25x16x11 cm

NILS JUMĪTIS

6369 g


Nila Jumīša personālizstādes “6369 g” centrā ir GRĀMATA – kā forma un kā informācijas nesējs.
Informējot (lat. informare, informa)  GRĀMATA veido lasītāja iekšējo formu – mentālo telpu. Tā zināšanu nodošana ir saistīta ar ideju un uzskatu strukturēšanu noteiktā formā. Savukārt GRĀMATAS tēlniecisko formu veido tās materiālās īpašības - apveids, svars, faktūra. Izmantojot šīs fiziskās īpašības kā izteiksmes līdzekļus, Nils Jumītis meklē atbildes uz jautājumu par GRĀMATAS formas lomu informācijas tālākā nodošanā.
Kad sāku strādāt pie grāmatu idejas, cītīgi uzsāku to meklēšanu - tikos ar grāmatu kolekcionāriem, apmeklēju grāmatu antikvariātus, bibliotēkas. Beigās visa darbnīca bija vienās vienīgās grāmatās, kuras mani pat īsti neuzrunāja. Atstāju tās mierā, bet, lai ko es darītu, visur bija grāmatas. Tās nāca pie manis un atrada vietās, kur vismazāk to gaidīju.
Katrai grāmatai ir savs stāsts, kas to pavada. Tā, 1864. gadā izdotās Dziesmu grāmatas svars atliets čugunā, kļuva par manas izstādes nosaukumu. Arī žurnālam “Rīgas Laiks” ir stāsts. Kopš bērnības tas bijis līdzās, kaut arī no tā satura neko daudz nesapratu. Tik vien zināju, ka tas ir kaut kas svarīgs. “Rīgas Laiks” man ir bijis klātesoš caur pieredzi un atziņām, ko esmu guvis to  lasot, un caur to nonācis pie vairākām nopietnām grāmatām. Esmu iemūžinājis vairākus “Rīgas Laika” izdevumus, kuri, cerams, tikai uz kādu laiku neiznāks pie saviem lasītājiem.  Nils Jumītis, 2025.
Nila Jumīša skulpturālie objekti (grāmatas) veidoti, pārkausējot dažādus čuguna un alumīnija metāllūžņus, un savu laiku nokalpojušus metāla priekšmetus. Čuguns ar savu raupjo virsmu un zilganpelēko oksīda kārtu spēj saglabāties nemainīgs gadu desmitiem. Tomēr, atrodoties ārējās vides ietekmē, tā virskārta pakāpeniski mainās, iegūstot košus zeltaini dzeltenus un sarkanbrūnus toņus. Savukārt alumīnijs ir viegls un gaisīgs materiāls, kas rada kontrastu čuguna blīvajai, smagnējai struktūrai. Apvienojot šos atšķirīgos materiālus, grāmatām tiek piešķirta jauna, neparasta forma. Šāda pieeja ne tikai atklāj materiāla transformācijas iespējas, bet arī simbolizē zināšanu nodošanas un garīgo vērtību tēlainu pārvēršanu mākslas objektu formā, aicinot aizdomāties par laiku un mūžību.
Nils Jumītis izmanto unikālu autortehniku – eksploziju liešanu, kuras pamatā ir kontrolēta eksplozija. Šī metode apvieno nejaušību un neparedzamību, padarot katru objektu neatkārtojamu. Daļa no figurālajiem darbi, kas tapuši šajā tehnikā ir kinētiski. Viens – lielformāta figurāla kompozīcija, radīta no 33 000 individuāli savienotiem metāla fragmentiem. 

Nils Jumītis (1992) ir tēlnieks un metāla mākslinieks. Absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Metāla dizaina nodaļu (2021). Savā mākslinieciskajā praksē koncentrējas uz cilvēka iekšējās telpas un kognitīvo procesu attēlojumu. Izmanto inovatīvas metāla liešanas tehnikas, īpašu uzmanību pievēršot darbam ar čugunu. Veido instalācijas un vides objektus. Autora veidotā marmora skulptūra “Zivs” (2023) izstādīta Palermo skulptūru parkā Itālijā un vides objekts “Space” (2019) atrodas Oroņsko Tēlniecības centra parkā Polijā. Nils Jumītis piedalījies grupu izstādēs un starptautiskos metāla dizaina un tēlniecības simpozijos Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Itālijā, Japānā, Portugālē, Slovākijā un Ungārijā.

 

Jūra (vectēva rokasgrāmata). 2024, čuguns, 18x36x2,5 cm


Darbu foto: David Penny